מה בסביבת הבית במונטפייסקונה

מרחק נסיעה קצרה מהבית ישנה דרך היורדת בכביש מתפתל לעיירה בולסנה סעו בדרך חזרה בכביש 4 ק"מ שהוביל אתכם כשהגעתם ממונטפייסקונה לבית שלנו ובצומת ישנם שלטים לכיוון סיינה ובולסנה קחו את הדרך הזאת ותוך כדי נסיעה מתגלה מראה עוצר נשימה ביופיו – הוא אגם בולסנה  זו דרך שמומלצת בכל ספרי מדריכי הטיולים בגלל יופייה .להלן כמה פרטים  על האגם  

אגם בולסנה (באיטלקית Lago di Bolsena) הוא אגם ממוצא געשי (אגם לוע) הנמצא במרכז איטליה במחוז לאציו כ-90 ק"מ צפונית מערבית לרומא. האגם נוצר לפני 370,000 שנה לאחר התמוטטות הקלדרה (קַלַחַת – מכתש געשי הסגור מכל כיווניו) של המערכת הגעשית של הר ווּלְסִינִי (Vulsini). רישומים היסטוריים רומאיים מלמדים כי הר הגעש וולסיני התפרץ בפעם האחרונה בשנת 104 לפנה"ס. ההר רדום מאז. בחלקו הדרומי של האגם יש שני איים שנוצרו כתוצאה משתי התפרצויות געשיות תת-מימיות שהתרחשו לאחר שהקלדרה התמוטטה.

לאגם צורה סגלגלה האופיינית לאגמי לוע. שטח האגם 113.5 קמ"ר, הוא נמצא בגובה 305 מטר מעל פני הים, עומקו הממוצע הוא 81 מטר ועומקו המקסימלי 151 מטר. האגם מצוי בחלק הצפוני של נפת ויטרבו הקרוי "לטיום עילית" (Alto Lazio) או טוּשָה (Tuscia). הדרך הרומאית העתיקה "ויה קסיה" סובבת את האגם. סביב אגם בולסנה קיימים מגוון שירותי תיירות, במיוחד בנושא תיירות הטבע, שטחי קמפינג, לינה בחוות (אגרוטוריזם) ואירוח בסגנון לינה וארוחת בוקר.

הרומאים קראו לאגם "לקוס וולסיני" (Lacus Volsinii) על שם העיר האטרוסקית ולזנה (Velzna), העיר האחרונה שנכנעה לרומאים. תושבי העיר גורשו למקומות אחרים והעיר נמחקה עד היסוד אחרי שנת 264 לפנה"ס עד כדי כך שכיום אין זיהוי ודאי למיקומה.

ישובים על שפת האגם

אגם בולסנה, כפי שהוא נראה מהטירה בבולסנה

הטירה בבולסנה

היישובים הבאים ממוקמים על חופי האגם:

  • בולסנה (Bolsena) – העיירה שנתנה את שמה לאגם, מפורסמת בשל הנס שקרה ב-1263, שבו בעת טקס אכילת לחם הקודש הפכו הלחם והמים לבשר ודם מ"גופו של האדון" (Corpus Domini). האירוע נחגג כל שנה ב-13 ביוני. העיירה ידועה גם בשל המיצג הנערך כל שנה בערב הפסטיבל, ב-23 ביולי, על חייה של כריסטינה הקדושה, פטרונית העיירה.
  • מונטפיאסקונה (Montefiascone) – שולטת על קו הרקיע בשל סדרת מבנים מרשימים, כמו ה-Rocca, והכיפה של סנטה מרגריטה. משכן הבישוף לשעבר, ידועה כיום בשל היין הלבן המיוצר ביקבים שסביב העיירה הקרוי Est! Est!! Est!!!.
  • מרטה (Marta)– כפר הידוע בפסטיבל לכבודה של ה"מדונה של ההר" (Madonna del Monte) הקרוי "חגיגת המעבר" (Festa delle Passate) שלעתים קרוי בראבאטה (Barabbata). התושבים חיים בעיקר מחקלאות, גידול צאן, ודיג .
  • קאפודימונטה (Capodimonte)– בקצה האגם, נקודת מוצא למעבורות לאיים.
  • ולנטנו (Valentano) – התפרסמה בשל המתמטיקאי בן המאה ה-18 פאולו רופיני, לאחר ששנים הייתה מרכזה של משפחת פרנזה (Farnèse), לאחר חורבן קסטרו (1649) ופירוק הדוכסות באותו שם. טירת פרנזה מכילה כיום את המוזיאון לפרהיסטוריה של חבל טושה.
  • גרדולי (Gradoli) – מפורסמת בשל תוצרת היין והשמן, במיוחד של הליקר הקרוי אליאטיקו (Aleatico). בעיירה מצוי הארמון פרנזה המרשים, שנבנה עבור הקרדינל אלכסנדר פרנזה שהפך לאפיפיור בשם פאולוס ה-3.
  • מערות קסטרו (Grotti di Castro)- בנוסף למערות המצויות ביישוב זהו מרכז לגידול תפוחי אדמה ועדשים.
  • סן לורנצו נואובו (San Lorenzo Nuovo) – נבנתה מחדש בסוף המאה ה-18 ומפורסמת בשל הארכיטקטורה המודרנית שבה. העיירה ידועה בשל הניוקי העשוי מתפוחי האדמה אותו אפשר לטעום בחגיגת הסגרה (sagra) המתרחשת בשבוע השני של חודש אוגוסט.